Ovce

Chovat ovce jsme začali v roce 1995, kdy jsme přivezli stádo asi 20ti ovcí. Byly to pravděpodobně kříženky východofríských ovcí a 2 romanovky. Ovce byly připouštěny berany masného plemene Suffolk, postupně linie YUK, YAGER, YANK, HAND, SUPERSIRE, STAR a HANIBAL. Stádo se postupně ustálilo na počtu 20 bahnic plemene Suffolk a každý rok jsme si nechávali cca 5 jehniček do chovu.Aktuálně se naše stádo sestává z ovcí plemene Suffolk, Shetland, Texel a Zwartbless. Je to už pár let co nepřipouštíme a ovce jsou využívány pouze k výpasu pastvin. Do budoucna máme plán obnovit chov a ustálit stádo na ovcích plemene Suffolk a Zwartbless.Ovce se od jara do zimy pasou na podhorských beskydských pastvinách v elektrických sítích. Nedostávají žádný příkrm, pouze minerální liz a vodu.

V zimě jsou ustájeny v ovčíně, s celodenním přístupem na pastvinu a jsou krmeny senem, které sušíme na vlastních loukách.

Fotogalerie svážení senaStříhání ovcí se provádí jednou za rok, kdy k nám jezdí profesionální střihač. Dříve jsme vlnu vozili do výkupu, ale cena spadla velmi nízko a nepokryla ani náklady na stříhání. Posledních pár let se nám podařilo navázat spolupráci s přadlenou Vierou Kranz (JaDoLi), která od nás vlnu odebírá.